T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
KONYA / CİHANBEYLİ - Yeniceoba İmam Hatip Ortaokulu

Haberler

May

Etkinlik programında yer alan "18 Mart Çanakkale Şehitleri, 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri ve Tüm Şehitler" için muhtelif sınıflarda öğrencilere gönüllülük esasına göre hatim indirtilmiş akabinde hatim duası din kültürü öğretmenimiz Mustafa KARAGÖZ tarafından güzide bir öğrenci topluluğunun da iştirakiyle yapılmış, bu etkinlik esnasında okulumuza bağışlanan mushaflardan ve okulumuz kütüphanesindeki Kuran-ı Kerim'lerden istifade edilmiştir.

Vatanın bölünmez bütünlüğü uğruna kahramanca mücadele veren, özgür ve bağımsız bir yurt armağan etmek için gözünü kırpmadan canını feda eden aziz şehitlerimiz yad edildi, dualar okundu ve hatim indirildi.

May

Okulumuz Türkçe Öğretmeni Aliye Ceylin OĞUL,  "Eğitimin Terbiye ve İrfan Boyutu" hakkında öğrencilerimiz yararına bir söyleşi gerçekleştirdi. Bu söyleşi ile ilgili "İlim ve İrfan Dergisi"nin Ekim 2015 sayısından  ve Bayburt Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi 2014 cilt:IX, Sayı:11 "İbrahim Hakkı'nın Talim ,Terbiye ve irşada yönelik görüşlerinin eğitim bilim perspektifinden değerlendirilmesi" adlı makaleden yararlanıldı. Bu bilgiler ışığında öğrencilerimiz ile  müzakerelerde bulunuldu. Bu müzakereler sonucunda şu sonuçlara varıldı:

1) Terbiyede anne babanın işlevi çoktur. Güçlü aile yapısı önemlidir. Çocuk, ailede sevildiğini, önem gördüğünü hissetmelidir.

2) Eğitimin hedefi; bir yandan her gün üzerine yeni bilgiler ekleyerek zihinleri bilgiyle donatırken, bir yandan da bu bilgileri yüce Yaratıcı'nın muradına uygun bir şekilde hayata yansıtarak gönülleri nurlandırmak olmalıdır.

3) Öğrencilere sevginin de bilginin de yerli yerine oturduğu güçlü bir islami kimlik ve kişilik kazandırmak en önemli görevlerimiz olmalıdır.

4) Bizler de sabırla ilmek ilmek işleyerek gençlerimizi vicdan ve merhamet sahibi, hak ve sorumluluklarını bilen bireyler olarak yetiştirme gayreti içinde olmalıyız.

May

Üç öğrenci seçilip her bir öğrencinin bir kutsal şehirle kendini özdeşleştirmesi sağlandıktan sonra öğrencilerimiz o kutsal şehri gösteren bir adet görselle birlikte sınıfları gezdiler. Öğrencilerimiz kutsal şehirlere özgü maketler yaparak küçük bir sergi hazırladı. Bu sayede öğrencilerimizin hem kutsal şehirlerimizi renkli bir görsel halinde görmesi hemde haritadaki konumları hakkında bilgi edinmesi sağlandı. Daha sonra bütün öğrencilerimiz okulumuzun konferans salonuna indirilerek Kutsal şehirleri anlatan ve tanıtan bir video izletildi.

May

Yeniceoba İmam Hatip Ortaokulu olarak değerli velilerimize konuk olduk. Geleceğe dair ümidimiz olan öğrencilerimize okul ve aile etkileşiminin kelebek etkisi oluşturmasını temenni ediyoruz.

Öğrenci başarı oranları bu süreçte takip edilip incelendi. Sınavlarda başarı düzeyi düşük öğrenciler ile çalışma yöntemleri ve teknikleri hakkında görüşmeler yapılıp düzenlemeler getirildi. Düşük başarı düzeylerinin sebeplerini araştırmak amacıyla ve buna çözümler bulmak amacıyla velilerimiz ile iştişare yapıldı.

May

Destekleme ve yetiştirme kursları hafta sonundan hafta içine alınarak taşımalı öğrencilerden ulaşım imkânı olmayanların da kurslara katılımı sağlanmıştır. Böylelikle öğrencilerin kurslara katılım oranı artırılarak öğrencilerin akademik başarı oranlarına katkı sağlanmıştır.

Kurslarda gerekli ölçme ve değerlendirme faaliyetleri yapılarak öğrencilere başarı oranları konusunda dönüt sağlanmıştır.

Ölçme ve değerlendirme faaliyetlerine ait sınav analizleri yapılmıştır.

May

Öğretmenler odası, mescidler, kütüphane ve sınıflar artık sahabelerimizin isimleriyle biliniyor.

Bu sayede öğrencilerimiz hem sahabelerimizi tanıyacak hem de onları kendilerine örnek alabilecekler.

 

Okul idaresi ve şube rehber öğretmenleri ile koordine edilerek okul birimlerimizde farkındalık oluşturmak amacıyla her sınıfına bir sahabe ismi verilmiş ve sahabelerin hayatlarının anlatıldığı panolarla öğrencilerin bilgilenmeleri sağlanmıştır.

 

Ock

Okulmuzunda Sağlık ve Beslenme Kulübü olarak Danışman Öğretmen Şerife Nur ÜNAL eşliğinde Veremle Savaş ve Propaganda Haftası etkinlikleri düzenlendi. Bu etkinliklerde Öğrencilerimize sorumlu öğretmen tarafından veremle ilgili konferans düzenlenip bilgi verildi. Pano çalışması yapıldı. Sağlıklı yaşamla ilgili komppozisyon yarışması düzenlendi.

Ock

Her hafta cuma günü bir dersin son 20 dakikasında bir Hadis-i Şerif ile ilgili kompozisyon yazıyoruz. Böylelikle hem yazma becerimizi geliştiriyoruz hem de Efendimiz Hz. Muhammed(SAV)'in Sözlerini ve anlamlarını öğreniyoruz.

 

Ock

Okul içinde KTS kapsamında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenlerimizin koordinatörlüğünde , "Kur'an-ı Kerîm Okuma", "İlahi", "Hadis", "Hitabet", "İlmihal", "Hafızlık" başlıklı mesleki yarışmalar düzenledik.

Ock

Okulumuz öğretmenler odasında, öğretmen arkadaşlarımızla birlikte kültür ve medeniyetimizdeki bilim havzalarının ve gönül coğrafyamızın geçmişini ve bugün ki durumunu analiz eden kitaplar, makaleler ve tezler okundu müzakere edildi. Konuyla ilgili video ve slayt izlendi.

Ock

Okulumuz 8.sınıf öğrencilerine yönelik 'Geleceği Planlama' konulu seminer çalışması yapılmıştır. Yapılan çalışmada öğrencilerle işbirliği içerisinde meslek tanıtımlarına yer verilmiş, ilgilerin ,yeteneklerin tanınması, mesleklerin seçimiyle neleri belirlediğimiz, mesleklerin gerektirdiği özellikler hakkında bilgilendirme yapılmıştır.

Ock

Okul içi elektrik düğmelerinin altına enerji tasarrufu sağlamak amacıyla uyarı yazıları yazılması

 

  Okul içi elektrik düğmelerinin altına enerji tasarrufu sağlamak amacıyla uyarı yazıları yazılmış ve gerekli yerlere yapıştırılmıştır.Ayrıca elektriğin gereksiz kullanılmaması için öğrenciler bilgilendirilmiştir.

Ara

⭐️LGS maratonumuz denemelerimizle tam gaz devam ediyor başarıya giden yolda tüm imkanlar Yeniceoba İmam Hatip Ortaokulunda.

Her ay bir deneme sınavı ile öğrencilerimizi geleceğe ve lise sınavlarına hazırlıyoruz.

Ara

Okulumuz 6/B sınıfı öğrencileri Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Hatice ÇAĞLAR eşliğinde, okulumuzun bahçesindeki ağaçlara kendi elleriyle yaptıkları kuş yuvalarını yerleştirdi.

6. sınıf öğrencileri öğretmenleri eşliğinde elleriyle yaptıkları kuş yuvalarını ağaçlara tek tek yerleştirirken doğa ve hayvan sevgisinin de önemini vurguladılar.
Kuşlar soğuktan, yağmurdan, aşırı sıcaktan etkilenmesin diye kuş yuvaları yaptıklarını ifade eden çocuklar, tüm hayvanların barınmaya ihtiyacı olduğunu ve hayvanların çoğaldıkça, doğanın daha da şenlendiğini söylediler.

 

 

Ara

Yeniceoba İmam Hatip Ortaokulu olarak Konya Askeri Şehitliğini ve Dr. İsmail IŞIK Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezini ziyaret ettik. Ziyarete okulumuzu temsilen; Bilişim ve teknolojileri Öğretmenimiz Mustafa Kaan MADEN, Fen Bilgisi Öğretmenimiz Büşra YAĞCI ve Matematik Öğretmenimiz Mustafa Derda KAYIMKAYA katıldı.

 Yapılan etkinlikte; vatanın ve milletinin ebedi varlığı, devletin bölünmez bütünlüğü ve tüm mukaddesatı uğruna gözlerini kırpmadan canlarını feda eden şehitlerimiz için Kur'anı Kerim okundu, dua edildi.

Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezini ziyareti sırasında da yaşlılarımızın hal ve hatırları sorulup sohbet edildi. Ayrıca ziyaret esnasında yaşlı ve emektar büyüklerimize çiçekler takdim edildi.